The 2017 National Southdown Show

Double honours for local, Suffolk based breeder at the 2017 National Southdown Show

The 2017 Southdown Sheep Society National Show took place at the Suffolk Show and attracted an impressive number of entries which totalled almost one hundred. Breeders travelled from East Anglia and further afield to compete in the twelve classes, with a large number of quality animals across all classes competing for the prizes.

Judge Mrs Alexandra Long from Ashford, Kent, said that it was an honour to judge the national show, stating that the “quality and presentation was as expected superb; such was the quality that placing the top sheep in some classes was demanding; however my champion stood out for me”.

Taking the overall championship title and winning the Moulton Perpetual Rose Bowl presented by Hugh & Mark Clark, the Northumberland Perpetual Challenge Trophy, and the Sheila Colman Trophy, was the shearling ewe, Wakes Hall 16/00425, from Suffolk based breeder Miss Jessica Middleditch of Belchamp St. Paul, Sudbury, Suffolk.

This ewe is out of a Wealden dam and sired by a Chaileybrook ram.

The reserve championship title, and the Hazelton Perpetual Challenge Cup for best opposite sex to the breed champion, went to Jessica Middleditch’s shearling ram, Wakes Hall Jimmy Choo 16/00428. This ram is out of a Goodwood ewe, and sired by the same Chaileybrook ram as the champion, Chaileybrook French Connection 12/01476. Commenting on her double win, Jessica admitted that she was “proud and completely overwhelmed” with the results of the National Show.

The aged ram class was won by Messrs Wakeham-Dawson & Harmer, who also took the first prizes for the Signet performance recorded ram and the ram lamb born between January 1st and February 28th.

The pair of shearling rams class was won by Goodwood Estate Co. Ltd, with D, S & P Humphrey claiming second place with their pair of East Dean shearling rams.

In the two classes for lambs born after March 1st, it was breeders Messrs G & M Sparke from Stewkley, Buckinghamshire, who carried off the first prizes for both ram lamb and ewe lamb. Keen young handler Matthew Sparke achieved a ‘hat trick’ by taking the red rosette too with his aged ewe.

The older ewe lamb class was won by Messrs Wakeham-Dawson & Harmer, who were also awarded first prize for their pair of sheep, and the group of four sheep.

Judge Mrs Alexandra Long thanked all those members who had entered, and concluded by wishing everyone a successful season.

 Winning Breeder Ms Jessica Middleditch with the championship trophies

Winning Breeder Ms Jessica Middleditch with the championship trophies

 president Mr Lindsay Dane thanks the national show judge

president Mr Lindsay Dane thanks the national show judge

 Judge Mrs Alexandra Long with the Champion and Reserve Champion

Judge Mrs Alexandra Long with the Champion and Reserve Champion


2017 NATIONAL SOUTHDOWN SHOW

at The Suffolk Show

JUDGE: Mrs A Long, Ashford, Kent

 

Aged ram

1: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

2: Goodwood Estate Co. Ltd

3: Goodwood Estate Co. Ltd

4: Amy Readhead-Higgins

5: D, S & P Humphrey

Shearling ram

1: Miss Jessica Middleditch

2: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

3: Goodwood Estate Co. Ltd

4: E J Cresswell

5: Goodwood Estate Co. Ltd

Signet Performance Recorded shearling ram (in top 25% of recorded breed in 2016)

1: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

2: D, S & P Humphrey

 

Pair of shearling rams

1: Goodwood Estate Co. Ltd

2: D, S & P Humphrey

Ram lamb, born 1 January – 28 February

1: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

2: Amy Readhead-Higgins

3: Goodwood Estate Co. Ltd

4: Amy Readhead-Higgins

5: D, S & P Humphrey

Ram lamb, born after March 1

1: G & M Sparke

2: Miss Holly Lutkin

3: D, S & P Humphrey

4: MF & G Sprake

5: Alison Allen

Aged ewe

1: G & M Sparke

2: Miss Holly Lutkin

3: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

4: Mrs Alison Robertson

5: Amy Readhead-Higgins

Shearling ewe

1: Miss Jessica Middleditch

2: Goodwood Estate Co. Ltd

3: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

4: MF & G Sprake

5: Miss Holly Lutkin

 

Ewe lamb, born 1 January – 28 February

1: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

2: D, S & P Humphrey

3: Goodwood Estate Co. Ltd

4: Amy Readhead-Higgins

5: Mrs Alison Robertson

 

 

Ewe lamb, born after March 1

1: G & M Sparke

2: D, S & P Humphrey

3: Miss Holly Lutkin

4: Mrs Alison Robertson

5: L & L Dane

A Pair (comprising shearling ewe & shearling ram)

1: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

2: Goodwood Estate Co. Ltd

3: Miss Holly Lutkin

4: D, S & P Humphrey

Group of Four sheep: comprising a ram (shearling or over), a ram lamb, a ewe (shearling or over) and a ewe lamb. Bred by the exhibitor.

1: Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

2: Amy Readhead-Higgins

3: Miss Holly Lutkin

CHAMPION

Miss Jessica Middleditch’s shearling ewe

 

RESERVE CHAMPION

Miss Jessica Middleditch’s shearling ram

 

 

 

TROPHIES

·      The Moulton Perpetual Rose Bowl, and the Northumberland Perpetual Challenge Trophy (RASE) - awarded to Miss Jessica Middleditch’s shearling ewe

·      Hazleton Perpetual Challenge Cup (RASE) for best opposite sex to breed champion - awarded to Miss Jessica Middleditch’s shearling ram

·      Cooper Perpetual Trophy for the best ram lamb – awarded to Messrs Wakeham-Dawson & Harmer

·      Sheila Colman Trophy for the best shearling ewe - awarded to Miss Jessica Middleditch’s shearling ewe

·      Miller Hallett Perpetual Challenge Cup for the best group of four sheep - awarded to Messrs Wakeham-Dawson & Harmer